0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

KRS’de satır açıklaması

Ağu

13

KRS’de satır açıklaması

KRS v4 ve üstü sürümlerde satır açıklaması girerek fatura, teklif vb.. belgelerde ürüne ait ek detaylara ulaşabilirsiniz.

Satır açıklaması nedir?

Örneğin hizmet veren bir firmasınız vermiş olduğunuz hizmetler farklılık gösterebiliyor haliyle her hizmete bir stok kartı oluşturmak çok mantıklı değil, satır açıklaması sayesinde fatura içerisine eklediğiniz karta ek açıklama girebilirsiniz.

Senaryo 1 : Hizmet Bedeli isimli stok kartını faturamıza ekliyoruz X müşterisine kestiğimiz faturada 01/01/2017 – 01/02/2017 dönemi hizmet bedeli açıklamasını giriyoruz bu açıklama sonrası bu hizmet kartının raporunu alırken aynı stok kartında farklı açıklamalarla hizmet çıkışlarını süzebiliriz bu sayede aynı stok kartını bir çok cariye çıkış yaparken hangi cariye ne amaçlı çıkış yapıldığını görebiliyoruz.

Senaryo 2: Muhtelif ürünler satıyorsunuz bu ürünlerinde stok takibini tek bir ürün üzerinden yapıyorsunuz ancak her satışında detayına ulaşmak istiyorsunuz, muhtelif olarak oluşturduğunuz stok kartını çıkış yaparken satır açıklaması girerek her satışta girmiş olduğunuz detaylara ulaşabilirsiniz.

Senaryo 3: Satmış olduğunuz ürünlere ek bir açıklama ihtiyacınız var, örneğin ticari bir yazılım satıyorsunuz ancak bazen yıllık, bazen aylık bazende süresiz her bir satış metodu için ayrı stok kartı oluşturmak yerine satış esnasında satır açıklaması girerek aynı ürünü kime süresiz, kime yıllık, kime aylık sattığınızın analizi alabilirsiniz.

Satır açıklamasını nasıl kullarım?

Fatura, Teklif, İrsaliye vb. belgelerde açıklama girmek istediğiniz satıra sağ tıklayıp “Satır Açıklaması” bölümünden ilgili satıra ek bir açıklama girebilirsiniz tüm belgelerde satır açıklaması kısayolu F10 olup seçili satırda F10 butonuna basmanız yeterli olacaktır.

  • Stok raporlarında satır açıklamalarına göre rapor alabilirsiniz.
  • Talep etmeniz şartıyla satır açıklamaları fatura, irsaliye ve teklif çıktılarında görünebilir.

Soru, görüş ve önerilerinizi destek@kursoft.com.tr adresine iletebilirsiniz.