0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

Kursoft e-Fatura hakkında bilinmesi gerekenler

Kursofte-Fatura & e-ArşivKursoft e-Fatura hakkında bilinmesi gerekenler

Ağu

26

Kursoft e-Fatura hakkında bilinmesi gerekenler

Kursoft e-Fatura ve e-Arşiv hakkında dikkat edilmesi gereken maddeleri ve bazı pratik bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

e-Fatura ve e-Arşiv arasındaki fark nedir ?

e-Fatura : e-Fatura mükelleflerinin birbirlerine gönderdiği fatura türü olup giden/gelen fatura türü e-fatura olarak adlandırılır.

e-Arşiv: e-Fatura mükelleflerinin henüz e-Fatura mükellefi olmamış işletme ya da kişilere kesmiş olduğu faturadır.


KURSOFT YAZILIMINDAN NASIL E-FATURA GÖNDERİRİM ?

e-Fatura kullanımına yeni geçmiş kullanıcılarımızın en çok düştüğü hatalardan birisinden bahsederek başlayalım, Fatura modülünden oluşturulan faturaların gönderildiğini sanarak daha sonra bu faturanın iletilmediği talepleri son zamanlarda bir hayli çok geliyor.

Örnek 1 e-Fatura taslak oluşturma

Fatura kaydederken üstte örnekle gösterilen alanın işaretli olmadı bu faturanın gönderildiği anlamına gelmiyor, bu işaret ilgili fatura taslak olarak kaydeder ve e-fatura modülüne gönderir faturanızı e-fatura olarak göndermek için e-fatura modülüne giderek sağ tıklayıp e-Fatura/e-Arşiv Gönder menüsü yardımıyla göndermeniz gerekmektedir.

Örnek görsel e-Fatura taslaklarına ulaşma

Örnek görsel taslaklardaki faturayı gönderme

 


E-FATURA VE E-ARŞİV AYRIMINI NASIL YAPACAĞIM ?

Bu soruda bir hayli yoğun gelen bir soru, iletinin başında yazdığımız e-fatura ve e-arşiv ayrımına istinaden ‘Ben fatura göndereceğim kişinin e-fatura olup olmadığını nasıl bileceğim?’ sorusunun cevabı ise ekte tarafınızla paylaşılmıştır.

Kursoft yazılımı ilgili taslak faturaya sağ tıklayıp e-Fatura/e-Arşiv Gönder dedikten sonra faturanın muhatabını kontrol eder e-arşiv ya da e-fatura göndermek için gerekli bilgileri toplar ve fatura gönderilecek muhatap e-fatura kullanıcısıyla e-fatura, değilse e-arşiv gönderir, kısacası bu ayrımı yapmak için zaman harcamanıza gerek kalmaz.

 


GÖNDERDİĞİM E-FATURA DURUMLARI DEĞİŞMİYOR

Kursoft yazılımı e-faturayı gönderdiğiniz an son durumunu alır ancak gönderim sonrası faturadaki durum değişikliklerini almak isteyebilirsiniz bunun için ise ilgili faturaya sağ tıklayıp ‘Fatura Durumunu Kontrol Et’ menüsü yardımıyla faturanın son durumunu alabilirsiniz.


VERGİ NO TC KİMLİK NO AYRIMI

Dikkat etmeniz gereken farklı bir konu ise e-fatura gönderimde vergi numarası ve TC kimlik numarası ayrımı.

  1. Vergi Numarasına e-Fatura gönderiyorsanız

Öncelikle doğru bir vergi numarası girmiş olmanız gerekiyor ayrıca ticari ünvan ve vergi dairesi alanları da doldurulmuş olması gerkeiyor

 2. TC Kimlik numarasına e-fatura gönderiyorsanız 

İlgili kişi alanında fatura oluşturacağınız kişinin ad soyad bilgileri olmak zorundadır ve TC kimlik numarasını girmek zorundasınız.


EK OLARAK:

  • En fazla 7 gün önceye kadar fatura gönderebilirsiniz.
  • Fatura gönderdiğiniz tarihin daha öncesi bir tarihe fatura gönderemezsiniz.
  • Aynı faturayı bir kez gönderebilirsiniz.
  • Fatura numarası vermek zorunda değilsiniz, sistem özel bir algoritmayla fatura numarası oluşturur ve Kursoft’e ilk kontrolde yazar.

Kursoft e-Fatura’yı deneyin ⇒