0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

KOSGEB Proforma Fatura Nedir KRS ile Nasıl Kesilir.

KursoftFatura & İrsaliye ModülüKOSGEB Proforma Fatura Nedir KRS ile Nasıl Kesilir.

Mar

16

KOSGEB Proforma Fatura Nedir KRS ile Nasıl Kesilir.

Bir müşteri adayınız geldi, sizden KOSGEB Başvurusu için Proforma Fatura istedi, bu yazımızda hem proforma fatura nedir ondan bahsedeceğiz, hemde KRS ile nasıl proforma fatura kesilir onu anlatacağız.

KOSGEB Proforma Fatura Nedir KRS ile Nasıl Kesilir.

KOSGEB Proforma Fatura Nedir?

KOSGEB proforma fatura, diğer proforma faturalarda olduğu gibi teklif niteliği taşıyan bir fatura türüdür. Ancak resmi fatura yerine geçmez. Proforma faturayı kesen içinde alan içinde herhangi bir mali yük getirmez. Sadece tedarikçinin size satacağı ürünün cinsini, fiyatını, özelliklerini içeren bir faturadır.

Proforma Fatura Neden Gereklidir?

KOSGEB, proje ve iş planlarını değerlendirirken bu proforma faturalara bakar. Çünkü KOSGEB’den destek talep ederken hangi ürünü satın alacağınızı ifade edersiniz ve KOSGEB de bu ürünün özeliklerini, cinsini ve en önemlisi fiyatını görmek ister. Ayrıca kendi fiyat araştırmalarını yapar.

Örneğin Yeni Girişimci Destek Programı başvurusu yaptınız. İş planınızda hangi makineleri KOSGEB desteği ile satın alacağınızı listelediniz. Başvuru formunun ekine mutlaka ”Proforma Fatura” koymalısınız. KOSKEB Alacağınız makineler ve ekipmanlar için hangi fiyatları aldığınızı görmek ister.

Bir Proforma Faturada Olması Gerekenler Nelerdir?

Bu türdeki bir faturada olması gereken başlıca hususlar şunlardır:

  • Düzenleme tarihi
  • İmza ve kaşe
  • Kimin adı ve soyadına veya hangi işletmeye hazırlandığı ve ilgili kişi T.C. veya vergi numarası
  • Adet, cinsi veya özellikleri, birim tutarı, toplam tutarı
  • KDV dahil olup olmadığı, KDV dahil ise ne kadar olduğu

Bu tarz bir faturanın standart bir taslağı yoktur. Bu özellikleri içeren tüm belgeler proforma fatura yani teklif faturası veya mektubu yerine geçer.

 

KRS ile KOSGEB Proforma Fatura Kesilmesi,

KRS üst Menü “Faturalar” modülü altında bulunan “Proforma Satış Faturası” bölümüne tıklanarak ilgili pencereye ulaşılır, bu açılan pencereden normal satış faturasında olduğu gibi, Cari, Ürünler, fiyatlar bölümünü doldurup KAYDET tuşuna basarız. Proforma Faturamız kesilmiş olur.