0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

Bir Cari Kartın Devir Bakiyesini Güncelleme

KursoftBlog KRS Serisi Pratik Bilgiler ve DokümanlarBir Cari Kartın Devir Bakiyesini Güncelleme

Eyl

26

Bir Cari Kartın Devir Bakiyesini Güncelleme

Kursoft ön muhasebe programlarında devir sonrası işlem yaptığınızda tekrar devir yaparak bakiyeleri güncelleyebilirsiniz bu işlem kasa,banka,cari vb.. tüm kartlar için geçerli olup Kursoft yıl sonu devir işlemleri için Kursoft devir dokümanına göz atabilirsiniz.

Ancak Kursoft devir işlemleri devir yaptığınız yılın bir önce ki yılını mevcut döneme devretmektedir, örneğin 01/01/2020 yılında bir devir yapıyorsanız bu işlem 2019 bakiyelerini 2020 yılına devredecektir. Devir işlemi, devir yaptığınız yılın bir önceki yılından daha eskiye gitmeyecektir, bu durumda devir yaptığınızın dönemin bir önceki döneminden daha eski dönemlerde tutarsızlık ve/veya devir sonrası işlem kaydı mevcut ise artık bu işlemler devirde güncellenmeyecektir. Bu durumda manuel işlem girerek ya da çok istisnai durumlarda veritabanına erişerek güncelleme işlemi yapılır.

Şayet devirden en az 2 dönem öncesi devir rakamlarına müdahale etmek istiyorsanız bu durumda giriş seviyesi muhasebe bilgisi yetmeyecektir, devir rakamlarının doğruluğunun sağlaması çok iyi yapılarak devir bakiyeleri güncellenmelidir aksi halde hesaplarınızda tutarsızlık kaçınılmaz olacaktır.

Soru: Devir sonrası bir önce ki döneme işlem yaptım ne yapmalıyım?

Bu bağlantı yardımı ile devir programınızı yeniden çalıştırın ve Kursoft’u kapatıp açarak bakiyelerinizi yeniden kontrol edin, şayet hala bir tutarsızlık varsa üst tarafta bahsettiğimiz gibi devir döneminden en az 2 dönem önceden gelen bir tutarsızlık söz konusudur.


Soru: Bir cari kartın devir bakiyelerini nasıl güncellerim?

1-) Öncelikle güncelleme yapacağınız dönemde programa giriş yapmalısınız

2-) Tarih filtrelerini yaparak gelişmiş filtrelere ulaşarak Devir Bakiyelerini Dahil Et seçeneğini işaretleyip uygula butonuna basın.

3-) Düzenlemek istediğiniz fişe sağ tıklayarak İncele/Değiştir alanına erişin.

4-) Açılan alandan fiş tutarını değiştirerek kaydet butonuna basın.

ÖNEMLİ NOTLAR;

  • Devir fişlerini sadece program kurulumunda şifre belirleyen master kullanıcı değiştirebilir.
  • Devir işlemlerinin sadece rakamı değişmekte olup, açıklama, tarih ve diğer bilgiler değişmezler.
  • Devir kapanı 2 devir açılış 2 işlemden oluşur, Borç Kapat, Alacak Kapat ve yeni dönemde Borç Açılış, Alacak Açılış olarak ikiler işlem oluşturur.
  • Geçmiş dönem bakiyelerini değiştirme konusunda tam bilgiye sahip değilseniz değiştirmemeniz önerilir aksi halde hesaplarınızda tutarsızlık görünebilir.