0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

E-Fatura Nedir? Kimler Kullanmalı?

KursoftBlogE-Fatura Nedir? Kimler Kullanmalı?

Ağu

9

E-Fatura Nedir? Kimler Kullanmalı?

Türkiye’de 397 sıra no.lu VUK tebliği ile hayata geçirilen ve 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan e-fatura, veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletiminin merkezi bir platform (GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir.

Öncelikle ‘E-Fatura yeni ve özel bir belge mi?’ sorusuna cevap vermeliyiz. E-Fatura yeni bir belge türü değildir. İşletmelerin kullandığı fatura tipinin elektronik ortam üzerinden gönderilmesi işlemidir. Aynı hukuki niteliklere sahip olan e-fatura işletmeler için fatura sevkiyatı yükünü azaltmak, işletmeler arası güvenli ticaret yapılmasını amaçlar.

Teknik altyapı olarak kullanılan BL 2.0. standardı esas alınarak özelleştirme yapılmış ve sonuçta UBL TR 1.0 paketi oluşturularak sağlanmıştır. Uygulama içinde dolaşan mesajların Standart Business Document Header-GS1 standartına uygun yapıda hazırlanması sağlanmıştır.

421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında;

* 04.12.2003 tarihli ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar (Listeye ulaşmak için tıklayınız.) ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari 25 Milyon TL brüt satış hasılatına (ciro) sahip olanlar ile,
* 06.06.2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenler (Listeye ulaşmak için tıklayınız.) ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibariyle asgari 10 Milyon TL brüt satış hasılatına (ciro) sahip olanlar,
01.09.2013 tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurmak ve 31.12.2013 tarihine kadar e-fatura uygulamasına geçmek zorundadır. ibaresi kullanılmıştır.

Ancak e-fatura bu şartları taşımayan işletmeler tarafından da oldukça popüler durumda. Gelir İdaresi Bakanlığına yapılan başvuru sonucu tarafınıza gönderilen Mali Mühür ile gönderimlere başlayabilirsiniz.

Merak edilen diğer bir konu ise, ‘Ben e-fatura mükellefiyim ancak karşı işletme değil ne yapacağım?’ sorusudur. Bu durumda siz faturanızı e-arşiv yolu ile gönderirsiniz yani siz yine e-fatura oluşturur ve gönderirsiniz, entegratörünüz destekliyorsa karşı işletmenin e-fatura mükellefi olup olmadığını kontrol eder ve duruma göre gönderim tipini seçer. E-fatura mükellefi olmayan işletmeler ise faturalarını bu bağlantıyı kullanarak e-arşiv faturalarını kontrol edebilirler.

İşletmeler için tek ve en büyük problem uygun entegratör programları araştırmak ve isteklerine cevap verebilme ölçüsünün değerlendirilmesidir.

Bu konu üzerine 0 850 420 0 577 numaralı Kursoft Yazılım Müşteri Destek Hattından yardım alabilirsiniz.

Kursoft E-Fatura çözümleri için tıklayın.

 

Diğer Tüm Makalelerimize ve Eğitim Videolarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.


Kursoft Sosyal Medya hesapları ile sizlere daha yakınız…

Aşağıdaki logolara tıklayarak bizi takip edebilirsiniz…