0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

KRS İle Perakende Veya Toptan Satış Yapılması

KursoftFinans Stok - Depo ModülüKRS İle Perakende Veya Toptan Satış Yapılması

Şub

20

KRS İle Perakende Veya Toptan Satış Yapılması

KRS İle Perakende Veya Toptan Satış Yapılması

İşletmemizde hem Perakende hem de Toptan satış yapıyor olabiliriz. Yani aynı ürünü bazen tek olarak bazen paket bazen de koli şeklinde satıyor olabiliriz.

Örneğin; “Tükenmez Kalem” satıyoruz, 1 adet kalemin fiyatı 2 TL iken, 1 paket (10 adet) kalemin fiyatı 18 TL, 1 Koli (50 Adet) fiyatı 85 TL olsun, satış sırasında bu fiyatları ayarlamakla uğraşmak veya iki, üç farklı stok kartı açmak yerine KRS ile çok basit bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle KRS üst menü “Stok – Depo” modülü altındaki “Stok Kartları Listesi”ne ulaşıp Fiyat değişikliği yapacağımız ürünümüzü bulur, sağ tuş ile “Değiştir”e tıklarız.

Açılan pencereden “Birimler ve Barkodlar” sekmesine tıklarız.

“Birim Adları” alanına koli, paket, deste, düzine gibi çoğul bir birim ismi verebilirsiniz.

“Birim Satış Fiyatı” belirlemiş olduğunuz birimin toplam fiyatını yazarız.

“Miktar” alanına belirlemiş olduğumuz birim içindeki adet ürün sayısını yazarız.

“Barkod” alanına üreticinin oluşturduğu paket veya koli barkodu varsa onu yazarız veya kendiniz bir barkod oluşturabilirsiniz.

“Varsayılan” sütunundaki kutucuğu işaretlediğinizde satış ekranında seçmiş olduğumuz birim ve fiyatı gelmektedir. Bizim örneğimizde varsayılan değer olarak 1 adet fiyatı gelmektedir.

Gerekli alanları doldurduktan sonra “Kaydet” tuşuna basarak ilgili stok kartımıza değerleri kaydetmiş oluruz.

Bu bilgilerin girişini yaptıktan sonra Satış Faturası ekranında nasıl yapılacağını anlatalım. Öncelikle “Yeni Satış Faturası” ekranını açarız.

Buradan ilgili ürünü “Ürün Adı” ile çağırırız, varsayılan olarak belirlediğimiz 1 adet değeri ve fiyatı ekrana gelecektir. Birim sütunu altında bulunan işaretli yere tıkladığımızda daha önce belirlediğimiz “Birim” değerleri gelmektedir. Satışını yapacağımız birimi seçip Kaydet tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

Birimlere Barkod vermiş isek direk barkod ile ilgili birimi fatura satırına ekleyebiliriz.

Yukarıdaki örnekteki bilgilere göre Paket birimini seçtiğimizde Tükenmez Kalem ürününden 10 Adet, Koli birimi seçtiğimiz zaman 50 adet stoklarımızdan düşecektir.

 

Diğer Tüm Makalelerimize ve Eğitim Videolarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.


Kursoft Sosyal Medya hesapları ile sizlere daha yakınız…

Aşağıdaki logolara tıklayarak bizi takip edebilirsiniz…