0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

Muhasebe Nedir, Ne Değildir?

KursoftMuhasebe BilgileriMuhasebe Nedir, Ne Değildir?

Haz

29

Muhasebe Nedir, Ne Değildir?

Muhasebe TDK’de “İşletmelerin iktisadi etkinlikleri sonucu ortaya çıkan, varlıkları ve yükümlülükleri üzerinde değişme yaratan mali nitelikli işlemlere ilişkin bilgileri kaydetme, sınıflandırma, özetleme, çözümleme ve yorumlama ilke ve yöntemleri.” şeklinde tanımlanmaktadır. Ancak biz bu tanımı daha basit bir ifadeye çevirecek olursak işletmenin yapmış olduğu mali işlemleri kaydeden, raporlayan ve özetleyen bir daldır.

Muhasebe, işletmenin varlıklarını, bu varlıkların oluşumunu, yapılan işlemler sonucu bu varlıkların nasıl kullanıldığı ve işletmenin mali durumunu açıklamakla görevlidir.

“Muhasebe neyi yapmakla görevlidir?”

Muhasebenin yapmakla görevli olduğu 4 farklı işlem vardır.

1 – Kayıt Tutmak : İşletmenin yaptığı mali işlemleri belgeler ile beraber kayıt altına alma olarak özetleyebiliriz. Muhasebenin önemli görevlerinden birisidir. Girilen işlemler kayıt altına alınır ya da gereken evraklar tutularak kayıt altına alınırsa işletme varlık kontrolünü sağlayabilir ve diğer aşamalarda kolaylıklar sağlanabilir.

2 – Sınıflandırma : Kaydedilen bilgilerin belirli zaman aralıklarına göre ve niteliklerine göre gruplandırılıp saklanması aşamasıdır. İlerleyen zamanlarda işletmenin geçmişini görmesini kolaylaştırır.

3 – Özetleme : Kaydedilen ve sınıflandırılan tüm işlemlerin dönem sonlarında toplanarak daha kolay ve rahat ulaşılabilir sonuçlar oluşturulmasına, özetleme işlemine denir. Özetleme işleminin sağlıklı ve kesin sonuçlar verebilmesi için kayıt tutulması ve sınıflandırmanın doğru bir şekilde gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.

4 – Raporlama : En son aşama olarak kaydedilen, sınıflandırılan ve özetlenen bilgiler mali tablolara alınarak sonuçlanır. Bu sonuçlandırma işlemi de raporlama aşamasına dahildir. Raporlama aşaması kaydetme aşaması kadar önemlidir. Bu aşamada işletmenin yapmış olduğu tüm işlemler gözden geçirilerek, işletme hakkında yorumlamalar yapılır. İşletme bu raporların sonucunda yeni kararlar alır, yeni yatırımlar gerçekleştirir.

Bu işlem gerçekleştirildiğinde, işletmeler kendi işlemlerini görür, devleti yaptığı işlemlerden haberdar eder. Ülkemizde 26.12.1992 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Muhasebe Sistemi temel olarak bu kavramlardan oluşmaktadır.

 

Diğer Tüm Makalelerimize ve Eğitim Videolarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.


Kursoft Sosyal Medya hesapları ile sizlere daha yakınız…

Aşağıdaki logolara tıklayarak bizi takip edebilirsiniz…