0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

Eki

31

Raf Ömrü Analizi

Raf Ömrü Analizi

İşletmemizin stoklarında değişik zamanlarda alınmış farklı ömürlere sahip olan yüzlerce ürünümüz veya üretici isek ham madde veya yarı mamulümüz olabilir. Hangi ürünün kaç tanesinin raf ömrünü aştığını, hangi ürünlerin kaç tanesinin raf ömrünün yaklaştığını teker teker raflardan bakmak yerine Kursoft KRS v5 Ön Muhasebe programı ile çok basit bir şekilde takibini yapabiliriz.

Raf ömrü yaklaşan ürünlerin daha önce üretime tabi tutulmasını veya satışı artırıcı kampanyalar ile satışının yapılmasını sağlayabiliriz.

Raf Ömrü Analizini yapabilmek için öncelikle stok kartınıza Raf Ömrü tanımlaması yapmanız gerekmektedir.


Raf Ömrü Tanımlaması Nasıl Yapılır?

KRS Üst Menü > Stok – Depo Modülü > Stok Kartları Listesi sekmesine tıklarız veya KRS Ana Sayfa üzerinden Stoklar butonuna basarak Ürün Listemize ulaşırız, liste üzerinden raf ömrü tanımlayacağımız ürünü bularak sağ tuş yardımı ile Değiştir’e tıklarız.

Açılan pencere üzerinden Raf Ömrü bölümüne ilgili ürünün raf ömrünü gün olarak gireriz ve Kaydet butonuna basarak ilgili ürüne raf ömrü tanımlamasını gerçekleştirmiş oluruz.


Raf Ömrü Analizi Nasıl Alınır?

KRS Üst Menü > Stok – Depo Modülü > Raporlar > Raf Ömrü Analizi sekmesine tıklarız.

Açılan pencere üzerinden, RAPORLA butonuna basarız.

Yapmış olduğunuz işlemlerdeki tarihlere göre FİFO’ya göre dağıtım yaparak aşağıdaki gibi bir rapor oluşturacaktır. FİFO ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki rapordan anlaşılacağı üzere Günlük Süt isimli ürünün 5 adetinin süresi aşmış, 6 adet ürünün risk süresi yaklaşmış olarak görünmektedir.

 


Diğer Tüm Makalelerimize ve Eğitim Videolarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.


Kursoft Sosyal Medya hesapları ile sizlere daha yakınız…

Aşağıdaki logolara tıklayarak bizi takip edebilirsiniz…