0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

Stok Raf Ömrü, Üretim Ve Son Kullanma Tarihi

KursoftBlog Muhasebe BilgileriStok Raf Ömrü, Üretim Ve Son Kullanma Tarihi

Kas

21

Stok Raf Ömrü, Üretim Ve Son Kullanma Tarihi

Raf ömrü; bir ürünün güvenliği ve kalitesi optimum şekilde korunarak, belirtilen depolama koşullarında tutulabildiği sürenin uzunluğudur. Bir ürünün raf ömrü, üretildiği zaman başlar ve imalat süreci, ambalaj tipi, depolama koşulları ve ürün içeriği gibi birçok faktöre dayanır.

Raf Ömrü Nasıl Belirlenir?

Raf ömrünü belirlemek ve ürünlerini buna göre etiketlemek, imalatçıların sorumluluğundadır. Buna, o raf ömrüne ulaşmak için gerekli olan depolama koşulları da dahildir. Örneğin; ürün açıldıktan sonra oda sıcaklığında muhafaza edilmesi. Ürün üstünde “Açıldıktan sonra oda sıcaklığında muhafaza edin.” bilgisi.

Raf ömrü genellikle ürünün geliştirilmesi sırasında belirlenir. İmalatçı ilk olarak, ürünün  güvenliği ve / veya kalitesini etkileyen özellikleri ( iç ve dış ) belirler. Bu özellikler, kullanılan bileşenleri, imalat sürecini, ambalaj tipini ( örneğin; vakumlu ambalaj veya bazen ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılan modifiye atmosfer paketleme ) ve ürünün satışa sunulacağı depolama koşullarını içerir. Gerekli olduğunda imalatçı, mikrobiyolojik numune alma ve analiz gibi farklı çalışmalar da yapabilir.

Raf ömrü belirleme, imalatçının ürün güvenliği yönetimi sistemlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu sistemlerin düzenli incelemeleri kapsamında, imalatçı raf ömrünü doğrular. Bu işlem, ürünleri, üretim sahalarını veya üretim ekipmanını değiştirirken özellikle önemlidir.
Üretim Tarihi; bir ürünün piyasaya çıkarılmadan imalatının tamamlandığı son günü ifade eder.
Son Kullanma Tarihi: Ürünün performansının garanti edilebileceği son tarihi ifade eder ve bir ürünün tüketilebileceği son günü belirler. Dolayısıyla, bir ürünün son tüketim tarihinden sonra kullanılması çeşitli sorunlar doğurabilir.
Sonuç Olarak; Raf Ömrü ve Son Kullanma Tarihi çoğu kez aynı zamanı işaret eder. Fakat aralarında belirli farklar vardır. Raf ömrü geçen bir ürün bazı niteliklerini ( tat, kalite vb. ) kaybeder ancak son kullanma tarihine kadar yine kullanılabilir.

Diğer Tüm Makalelerimize ve Eğitim Videolarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.


Kursoft Sosyal Medya hesapları ile sizlere daha yakınız…

Aşağıdaki logolara tıklayarak bizi takip edebilirsiniz…