0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

Veri Tabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası Ve Çözümü

KursoftKRS Serisi Pratik Bilgiler ve Dokümanlar YazılımVeri Tabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası Ve Çözümü

Ara

16

Veri Tabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası Ve Çözümü

Kursoft Yazılım 2009 yılından günümüze kadar gelen süreç içerisinde ön muhasebe yazılımları, teknik servis yazılımları ve perakende yazılımları, adisyon yazılımları ve e-fatura & e-arşiv, e-tahsilat çözümleri, toplu SMS hizmeti ile işletmenizin birçok alandaki ihtiyacını karşılayacak çözümler sunmaktadır.

Kursoft Yazılım KRS ürünleri gelişmiş altyapısı sürekli güncellenen, sürekli gelişen bir yazılım olduğundan resmi değişikliklere ve günümüz koşullarına uyum sağlar.

Kursoft KRS v5 ürünleri binlerce kullanıcı tarafından kararlı, stabil ve hatasız olarak çalışmaktadır. Oluşan  teknik hataların büyük bir kısmı bilgisayar kaynaklı problemlerden oluşmaktadır.

KRS serisi ürünleri kullanan kullanıcılarımız bilgisayarlarından kaynaklanan problemler nedeniyle Veri Tabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası almaktadır. Bu yazımızda Veri Tabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatasının nedenlerinden ve çözümünden bahsetmiş olacağız. 1 – ) Kursoft KRS ürünlerini tek bilgisayarda kullanıyorsanız veya birden fazla bilgisayarda kullanıp ana bilgisayarda bu hatayı alıyorsanız;

Bilgisayarınız açılış işlemleri sırasında Microsoft SQL Server veri tabanı programını başlatamamış olabilir. SQL Server Configuration Manager programını çalıştırarak SQL Server Stopped olan durumunu sağ tuş yardımı ile Start butonu ile başlatabilirsiniz.

Bilgisayarınızda farklı bir problem yok ise KRS programınız çalışmaya başlayacaktır.

SQL Server Configuration Manager programını çalıştırdığınızda SQL Server Running durumda çalışıyor ve KRS’de Veri Tabanı Bağlantısı Kurulamadı Hatası alıyorsanız, büyük ihtimalle bilgisayarın adını değiştirmiş olduğunuzdan KRS’de veri tabanı hatası almaya devam ederseniz, bilgisayarın ismini eski hale getirerek KRS’nin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 


2 – ) Kursoft KRS ürünlerini birden fazla bilgisayarda kullanıp terminal (client) bilgisayarda bu hatayı alıyorsanız;

Aşağıdaki işlemleri kontrol edebilirsiniz.

    • Bilgisayarınızın ağ bağlantısını kontrol ediniz.
    • Ağınızın ana bilgisayarın ağına bağlı olduğundan emin olunuz.
    • Ana bilgisayarın açık ve çalışır halde olduğundan emin olunuz.
    • Ana bilgisayarın güvenlik duvarını kontrol edebilirsiniz, sonradan virüs programı yüklemesi yapmış olabilirsiniz; virüs programının güvenlik durumu ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki basamakların tamamını yaptığınız halde hatayı almaya devam ediyorsanız buraya tıklayarak müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

 

SQL Server Configuration Manager Programı, Programlarınız arasında görünmüyor ise, aşağıdaki bağlantıları windows arama çubuğuna yazarak ulaşabilirsiniz.

SQL Server 2016 için C:\Windows\SysWOW64\SQLServerManager13.msc

SQL Server 2014 için  C:\Windows\SysWOW64\SQLServerManager12.msc

SQL Server 2012 için  C:\Windows\SysWOW64\SQLServerManager11.msc

SQL Server 2008 için  C:\Windows\SysWOW64\SQLServerManager10.msc

 

Diğer Tüm Makalelerimize ve Eğitim Videolarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Kursoft Sosyal Medya hesapları ile sizlere daha yakınız…

Aşağıdaki logolara tıklayarak bizi takip edebilirsiniz…