0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

Zarar Belgelerin Maliyetlerini Yeniden Hesaplama

KursoftBlog KRS Serisi Pratik Bilgiler ve DokümanlarZarar Belgelerin Maliyetlerini Yeniden Hesaplama

Eki

1

Zarar Belgelerin Maliyetlerini Yeniden Hesaplama

Kursoft Yazılım olarak, yazılımlarımızı üretirken öncelikli hedefimiz ön muhasebesel işlemlerinizi en kısa zamanda bitirerek asıl işinize yoğunlaşmanızdır. Kursoft ürünleri, gelişmiş altyapısı, güçlü rapor seçenekleri ve kullanım kolaylığı ile diğer yazılımlara fark atmaktadır.

Bu yazımızda Zarar Belgelerin Maliyetlerini Yeniden Hesaplama gelişmiş özelliklerinden detaylı bir şekilde bahsetmiş olacağız…

Zarar belgelerin maliyetlerinin yeniden hesaplanması neden gerekmektedir;

Cariden ürün için ilgili cari ve ilgili ürün için alım faturası oluşturmadan ilgili ürün ile oluşturduğunuz satış faturasından kaynaklanan raporlamada olduğundan fazla kar ettiğiniz sonucu görünecektir ve yine bu işlemlerin devamı olarak aynı cariden ilgili ürünü aldıktan sonra satış faturası oluşturmadığınız için raporlamada zarar ettiğiniz görünecektir. Anlatılan bu durumların, raporlara doğru yansıması açısından zarar belgelerinin maliyetlerinin yeniden hesaplaması işlemi yapılmaktadır ve birbirine bu şekilde bağlı işlemler tespit edilip raporlara ilgili cariden ilgili ürün belirlenen ücret karşılığında alındı ve ilgili ürün başka cariye satış için belirlenen ücret karşılığında verildi şeklinde yansımaktadır. Bu üründen elde edilen kar ya da zarar bu işlemler ile hesaplanıp raporlara aynı şekilde yansımaktadır.

Zarar belgelerinde sadece zarar eden satışları görmek istiyorsanız, zarar belgelerini güncellemeniz neticesinde ilgili cariden aldığınız ürün için işlemler alış ücreti ve yine aynı ürün için başka cariye satış ücreti belirlenip hesaplamalara bu şekilde yansıyacak ve eğer zarar ettirmiş ise zarar belgelerinde görünecektir. Sonuç olarak  zarar belgelerini güncelleme işlemi sonucunda ilgili tarihlerde alım ve satışlar için sadece zarar ettiğiniz satışları görebileceksiniz.

KRS Yazılımınızı açınız.

KRS Üst Menü > Araçlar > Maliyetleri Güncelle > Sadece Zarar Eden Belgeleri sekmesine tıklayarak zarar eden belgesinin güncellemesini sağlayabilirsiniz.

 


Diğer Tüm Makalelerimize ve Eğitim Videolarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

Kursoft Sosyal Medya hesapları ile sizlere daha yakınız…

Aşağıdaki logolara tıklayarak bizi takip edebilirsiniz…