0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

KOSGEB Proforma Fatura Nedir Ve KRS İle Nasıl Kesilir

KursoftFatura & İrsaliye ModülüKOSGEB Proforma Fatura Nedir Ve KRS İle Nasıl Kesilir

Mar

16

KOSGEB Proforma Fatura Nedir Ve KRS İle Nasıl Kesilir

Bir müşteri adayınız geldi, sizden KOSGEB Başvurusu için Proforma Fatura istedi, bu yazımızda hem proforma fatura nedir ondan bahsedeceğiz hem de KRS ile nasıl proforma fatura kesilir onu anlatacağız.

KOSGEB Proforma Fatura Nedir Ve KRS İle Nasıl Kesilir

KOSGEB Proforma Fatura Nedir?

KOSGEB proforma fatura, diğer proforma faturalarda olduğu gibi teklif niteliği taşıyan bir fatura türüdür. Ancak resmi fatura yerine geçmez. Proforma faturayı kesen için de alan için de herhangi bir mali yük getirmez. Sadece tedarikçinin size satacağı ürünün cinsini, fiyatını, özelliklerini içeren bir faturadır.

Proforma Fatura Neden Gereklidir?

KOSGEB, proje ve iş planlarını değerlendirirken bu proforma faturalara bakar. Çünkü KOSGEB’den destek talep ederken hangi ürünü satın alacağınızı ifade edersiniz ve KOSGEB bu ürünün özeliklerini, cinsini ve en önemlisi fiyatını görmek ister. Ayrıca kendi fiyat araştırmalarını yapar.

Örneğin; Yeni Girişimci Destek Programı başvurusu yaptınız. İş planınızda hangi makineleri KOSGEB desteği ile satın alacağınızı listelediniz. Başvuru formunun ekine mutlaka ”Proforma Fatura” koymalısınız. KOSGEB alacağınız makineler ve ekipmanlar için hangi fiyatları aldığınızı görmek ister.

Bir Proforma Faturada Olması Gerekenler Nelerdir?

Bu türdeki bir faturada olması gereken başlıca hususlar şunlardır:

  • Düzenleme tarihi
  • İmza ve kaşe
  • Kimin adı ve soyadına veya hangi işletmeye hazırlandığı ve ilgili kişi T.C. veya vergi numarası
  • Adet, cinsi veya özellikleri, birim tutarı, toplam tutarı
  • KDV dahil olup olmadığı, KDV dahil ise ne kadar olduğu

Bu tarz bir faturanın standart bir taslağı yoktur. Bu özellikleri içeren tüm belgeler proforma fatura yani teklif faturası veya mektubu yerine geçer.

 

KRS İle KOSGEB Proforma Fatura Kesilmesi

KRS üst menü “Faturalar” modülü altında bulunan “Proforma Satış Faturası” bölümüne tıklanarak ilgili pencereye ulaşılır, bu açılan pencereden normal satış faturasında olduğu gibi Cari, Ürünler, Fiyatlar bölümünü doldurup KAYDET tuşuna basarız. Proforma Faturamız kesilmiş olur.

Diğer Tüm Makalelerimize ve Eğitim Videolarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.


Kursoft Sosyal Medya hesapları ile sizlere daha yakınız…

Aşağıdaki logolara tıklayarak bizi takip edebilirsiniz…