0850 420 0 577
bilgi@kursoft.com.tr

Tevkifatlı Fatura Nedir, KRS’de Tevkifatlı e-Fatura Nasıl Gönderilir ?

Kursofte-Fatura & e-Arşiv & e-İrsaliye Fatura & İrsaliye Modülü KRS Serisi Pratik Bilgiler ve DokümanlarTevkifatlı Fatura Nedir, KRS’de Tevkifatlı e-Fatura Nasıl Gönderilir ?

Şub

29

Tevkifatlı Fatura Nedir, KRS’de Tevkifatlı e-Fatura Nasıl Gönderilir ?

Faturada Tevkifat Nedir ?

Tevkifatın kelime anlamı; para konusunda kesintilerdir. Tevkifat kısaca devletin alacağı olan KDV’yi sadece satıcı kanalı ile almak yerine ödemenin düzgün olması için alıcı ve satıcı arasında bölüştürerek her ikisinden de almasıdır. Başka bir deyişle fatura içerisinde yer alan KDV tutarının belirli bir oranının alıcı tarafından ödenmesini sağlayan kesinti yöntemidir.

Bir örnekle açıklayacak olursak;

Tevkifat uygulanmayan durumlarda; Satış veya Hizmet Faturası Tutarınız 100,00 ₺ olsun. Bu tutara % 18 oranında KDV ekleyelim. Faturanın KDV tutarı 18,00 ₺ olur. Faturanın genel toplamı ise 118,00 ₺ olacaktır. Bu durumda satıcı olarak siz 18,00 ₺ KDV vergisini ödemekle yükümlü olursunuz.

Ancak işin içerisine tevkifat oranı yerleştirdiğimizde ise, örneğimizde 5/10 tevkifat oranı kullandığımız için 18,00 ₺ olan KDV tutarınızın 5/10 kısmı ( yani yarısı ) 9,00 eder; 9,00 ₺ kısmı tevkif edilmiş olur. Tevkif edilen 9,00 ₺ sizin sorumluluğunuz değil alıcının ödeme sorumluluğuna geçer. Siz sadece bu faturadan kaynaklanan 9,00 ₺ kısımdan sorumlu olursunuz. Faturanızın son durumda genel toplamı 118,00 ₺’den 109,00 ₺’ye iner. Böylece 18,00 ₺ KDV tutarının sorumluluğu yarı yarıya alıcı ve satıcı arasında paylaşılmış olur.

KRS’de Tevkifatlı e-Fatura Nasıl Gönderilir ?

KRS üst menü Fatura Modülü altında bulunan Yeni Satış Faturasına tıklayabilir veya fatura listesi üzerinden Yeni İşlem Ekle > Satış Faturası Ekle butonuna tıklayarak yeni fatura ekranına ulaşırız. Bu pencere üzerinden e- Arşiv Fatura göndereceğimiz Cariyi ve Ürünleri seçeriz.

Yeni Satış Faturası Ek İşlemler sekmesine gelerek yasal olarak geçerli olan tevkifat oranını seçeriz, seçmiş olduğunuz tevkifat oranına göre KDV, Tevkifat ve Genel Toplam alanları KRS tarafından otomatik olarak hesaplanacaktır, gerekli işlemleri yaptıktan sonra Kaydet butonu veya klavyemizin F2 fonksiyon tuşu yardımı ile faturamızı kaydederiz.

 

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra e-faturayı göndermek isteyip istemediğiniz sorulmaktadır, EVET HEMEN GÖNDER butonuna tıklayarak e-fatura gönderim penceresine ulaşabilirsiniz.

 

Faturamızda Tevkifat seçimi yaptığımız için e-Arşiv Faturada Fatura Senaryosu: TEVKİFAT ( Otomatik olarak gelecektir. ) carinizin e-Arşiv veya e-Fatura olma durumuna göre e-Arşiv Gönder  veya e-Fatura Gönder butonuna basarak e-arşiv faturayı gönderebilirsiniz.

 

Göndermiş olduğunuz faturaya baktığınızda Fatura Tipi: TEVKİFAT, Hesaplanan KDV (%18),  Hesaplanan KDV Tevkifat (%50) gibi alanlar e-Arşiv e-Faturanızda görüntülenecektir.

 

Diğer Tüm Makalelerimize ve Eğitim Videolarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Kursoft Sosyal Medya hesapları ile sizlere daha yakınız…

Aşağıdaki logolara tıklayarak bizi takip edebilirsiniz…